Ochrona przeciwodleżynowa

Odleżyny

Z medycznej perspektywy odleżyny występują zazwyczaj u pacjentów unieruchomionych przez ciężką chorobę, podczas leżenia lub siedzenia bez możliwości na zmianę ich pozycji. Te trudno gojące się zmiany na skórze mogą powstać nawet w ciągu kilku godzin. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest zaczerwienie skóry, zwłaszcza jeśli nie znika pod wpływem ucisku. Potem zaczerwienione miejsce ciemnieje. Niedokrwiona tkanka ulega obumarciu i staje się żółtawa, brązowa aż wreszcie czarna. Martwa tkanka oddziela się od zdrowej tworząc owrzodzenia odleżynowe. Miejscem występowania odleżyn w przypadku chorych leżących są potylica, plecy, łokcie, pośladki, pięty, tylne powierzchnie ud i podudzi. Natomiast u chorych siedzących są to zazwyczaj pośladki, plecy, uda, pięty, palce u nóg oraz nierzadko łokcie.

Co zrobić by ryzyko powstania odleżyn było jak najmniejsze? Podstawą profilaktyki jest regularne – przynajmniej co dwie godziny zmiana ułożenia chorego. Dodatkowo zaleca się specjalny materac zmiennociśnieniowy. Z tych materacy powinni korzystać wszyscy, którzy są unieruchomieni powyżej dwóch godzin. Rolą materaca jest odciążenie ciała pacjenta, poprawa ukrwienia tkanek oraz polepszenie ich utlenienia, zmniejszają bóle spoczynkowe mięśni. Materac dzięki silniejszemu lub słabszemu napompowaniu zmienia nacisk na różne partie ciała stykające się z materacem. Na rynku medycznym wyróżniamy dwa rodzaje materacy zmiennociśnieniowych : bąbelkowe oraz rurowe. Oba materace refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zlecenie na refundację materaca może wypisać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ortopeda, chirurg, neurolog a także lekarz rehabilitacji medycznej. Odpłatność pacjenta wynosi 30% do wysokości limitu czyli w przypadku materaca 550,00zł. Przykładowo jeśli materac kosztuje 480,00zł dopłata pacjenta wynosi 144,00zł. Istnieją również materace wykonane z falistej gąbki przypominającej jeża, którego kolce przy każdym ruchu wywierają ucisk na inne partie ciała. Innymi technicznymi udogodnieniami są wałki, kliny, poduszki w celu stabilizacji pozycji i zabezpieczenia chorego przed zsunięciem. Również poduszki przeciwodleżynowe są refundowane przez NFZ. Odpłatność pacjenta wynosi 30% do limitu, w przypadku poduszki limit wynosi 100zł. Poduszki przeciwodleżynowe posiadają otwór dzięki, któremu łagodzi on objawy długotrwałego siedzenia. Wyjmowany środek pozwala odciążyć okolice kości ogonowej. Zaleca się także krążki przeciwodleżynowe z pianki poliuretanowej. Ich głównym zadaniem jest profilaktyka oraz leczenie już powstałych odleżyn. Specjalnie wycięty otwór oraz odpowiednio dobrany rozmiar krążka tak rozpraszają nacisk ciała, że odciążają jego powierzchnię zabezpieczając w ten sposób przed powstaniem odleżyn. Ponadto zwiększają komfort leżenia, siedzenia oraz łagodzą dolegliwości bólowe. Znajdują szczególne zastosowanie w opiece domowej. Ważna jest także kontrola i pielęgnacja skóry. Należy wykonywać toaletę przynajmniej raz dziennie. Po umyciu stosować oliwkę jeśli skóra jest nadmiernie sucha. Na rynku medycznym pojawiły się również nowoczesne opatrunki aktywne. Zapewniają one wilgotne środowisko dla gojących się ran. Przy zdejmowaniu nie powodują bólu i nie uszkadzają naskórka. Chronią skórę przed zanieczyszczeniami oraz mikroorganizmami. Zmniejszają tarcie pomiędzy skórą i podłożem co korzystnie wpływa na zabezpieczenie miejsc szczególnie narażonych na powstanie ran. Niektóre z nich mogą pozostać na ranie przez okres do siedmiu dni.

Mamy nadzieję iż przybliżyliśmy Państwu w mniejszym lub większym stopniu zagadnienie odleżyn. Pamiętajmy : odleżyny można leczyć w domu , ale pod kontrolą lekarza, który decyduje o sposobie leczenia. My z naszej strony możemy zapewnić Państwu fachowe doradztwo w doborze sprzętu przeciwodleżynowego.

Materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy pneumatyczny bąbelkowy lub rurowy stosuje sie u osób obłożnie chorych, długotrwale lub terminalnie unieruchomionych np. na skutek wylewu lub udaru, osób sparaliżowanych, chorych neurologicznie.

Pneumatyczny materac zmiennociśnieniowy z pompą elektryczną zbudowany jest z wielu komór lub rur, które są automatycznie i naprzemiennie wypełniane powietrzem. Dzięki temu zmieniane są punkty podparcia osoby na nim leżącej - nie ma miejsc stale uciskanych - pozwala to uniknąć uszkodzeń skóry i mięśni. Materac takiego typu zapobiega powstawaniu odleżyn oraz ułatwia ich leczenie. Wspomaga przepływ krwi. Napełnianie powietrzem oraz regulacja ciśnienia odbywa się przy pomocy pompy zasilanej elektrycznie dołączonej do zestawu. Materac działa prawidłowo po właściwym wyregulowaniu ciśnienia dobranego indywidualnie dla każdego pacjenta z uwzględnieniem wagi i rodzaju schorzenia.

Refundacja NFZ, kod środka: 9294.02

Limit refundacji: 550 zł

Odpłatność pacjenta: 30% do wysokości limitu

Okres użytkowania: 3 lata

Zlecenie na refundacje może wypisać: ortopeda, chirurg, neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

materac przeciwodleżynowy

Poduszka przeciwodleżynowa

Poduszka przeciwodleżynowa stosowana jest w profilaktyce przeciwodleżynowej, w leczeniu odleżyn, w stanach pooperacyjnych oraz pourazowych.

Refundacja NFZ, kod środka: 9294.01

Limit refundacji: 100 zł

Odpłatność pacjenta: 30% do wysokości limitu

Okres użytkowania: 2 lata

Zlecenie na refundacje może wypisać: ortopeda, chirurg, neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

Krążki przeciwodleżynowe

Krążki przeciwodleżynowe z pianki poliuretanowej są lekkimi prostymi w użyciu i skutecznymi środkami pomocniczymi w zapobieganiu i leczeniu odleżyn. Zwiększają komfort leżenia i siedzenia, przeciwdziałaja powstawaniu odleżyn oraz łagodzą dolegliwości bólowe. Otwór w środku krążka zapewnia stały dopływ powietrza do zagrożonej  odleżynami powierzchni skóry. Znajdują szczególne zastosowanie w opiece domowej.

Wymiary krążków przeciwodleżynowych:

* średnica 15cm, średnica otworu wewnętrznego 6cm, grubość 5cm

* średnica 20cm, średnica otworu wewnętrznego 10cm, grubość 6cm

* średnica 25cm, średnica otworu wewnętrznego 12cm, grubość 7cm

* średnica 40cm, średnica otworu wewnętrznego 14cm, grubość 5cm

* średnica 40cm, średnica otworu wewnętrznego 14cm, grubość 8cm

 

 

ZapraszamyFree web hostingWeb hosting